Norwall Company\'s variable manufacturing overhead should be $1.45 per standard
ID: 2473910 • Letter: N
Question
Norwall Company's variable manufacturing overhead should be $1.45 per standard machine-hour and its fixed manufacturing overhead should be $48,608 per month. The following information is available for a recent month: a. The denominator activity of 17,360 machine-hours is used to compute the predetermined overhead rate. b. At the 17,360 standard machine-hours level of activity, the company should produce 6,200 units of product. c. The company's actual operating results were: Number of units produced Actual machine-hours Actual variable manufacturing overhead cost Actual fixed manufacturing overhead cost 7,210 18,580 $ 25,083 $ 51,300 Required 1. Compute the predetermined overhead rate and break it down into variable and fixed cost elements. Round your answers to 2 decimal places.) Predetermined overhead rate Variable element Fixed element per MH per MH per MHExplanation / Answer
1)Predetermined overhead rate = (48608/17360)+1.45
= 2.8 +1.45
= $ 4.25 per MH
Variable = 1.45
Fixed = 2.8
2)Standard hours allowed = 17360 *7210/ 6200 = 20188 MH
3)VariABle overhead rate variance = AH [AR -SR]
= 25083 - [18580 * 1.45]
= 25083 - 26941
= -1858 F
Efficiency variance = SR [AH-SH]
= 1.45 [ 18580 - 20188]
= - 2331.6 F
Fised overhead budget variance =actual - budget
= 51300-48608= 2692 U
Volume variance = Budget -standard
= 48608 - (20188*2.8 )]
= 48608 - 56526.4
= - 7918.4 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.