Glendale Brands Company uses standard costs for its manufacturing division. Stan
ID: 2472250 • Letter: G
Question
Glendale Brands Company uses standard costs for its manufacturing division. Standards specify 0.1 direct labor hours per unit of product. At the beginning of the year, the static budget for variable overhead costs included the following data: Production volume 6,000 units Budgeted variable overhead costs$13,500 Budgeted direct labor hours (DLHr) 600 hours At the end of the year, actual data were as follows: Production volume4,200 units Actual variable overhead costs$15,200 Actual direct labor hours (DLHr) 505 hours What is the variable overhead efficiency variance? (Round any intermediate calculations to the nearest cent, and your final answer to the nearest dollar.)
Explanation / Answer
SR x SH
SR x AH
AR x AH
22.50 x 420
22.50 x 505
15,200
9,450
11,362.50
15,200
1)SR= budgeted VOH/budgeted hours =13,500/600=$22.50
Standard time to produce one unit is =0.1/1 x 60=6 minutes.
2)SH=Standard hours required for actual production=(4,200units x 6mins )/60(mins per hr)=420 Hrs
Variable OHs efficiency variance=(SRSH)-(SRAH)
=-$1912.5 (Unfavourable)
ARAH=Actual variable cost
AH =actual hours
SR x SH
SR x AH
AR x AH
22.50 x 420
22.50 x 505
15,200
9,450
11,362.50
15,200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.