The Robinson Company sells sports decals that can be personalized with a player’
ID: 2471578 • Letter: T
Question
The Robinson Company sells sports decals that can be personalized with a player’s name, a team name, and a jersey number for $6 each. Robinson buys the decals from a supplier for $1.80 each and spends an additional $0.60 in variable operating costs per decal. The results of last month’s operations are as follows:
Sales revenue $11,400
Cost of goods sold 3,420
Gross profit 7,980
Operating expenses 2,600
Operating income $5,380
Calculate contribution margin per unit? dollars? monthly breakeven point in units?dollars? and contribution margin ratio?
Explanation / Answer
Contribution Margin Per unit=$6-$1.8-$0.6=$3.6
No of units sold=$11,400/$6=1,900
cost of goods sold=$1.8*1,900=$3,420
Variabe operating expenses=$0.6*1,900=$1,140
Fixed operating expense=$2,600-$1,140=$1,460
Break even points(units)=fixed cost/contribution per unit=$1,460/$3.6=405.56=406(units)
Break even points(in $)=fixed cost*S.P/contribution per unit=$1,460*$6/$3.6=$2,433.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.