The January figures for purchasing, production, and labor are: The company purch
ID: 2470040 • Letter: T
Question
The January figures for purchasing, production, and labor are: The company purchased 229,000 pounds of raw materials in January at a cost of 78c a pound. Production used 229,000 pounds of raw materials to make 115,500 units in January. Direct labor spent 18 minutes on each product at a cost of $7.80 per hour. Overhead costs for January totaled $54,673 variable and $73,800 fixed. Answer the following questions about standard costs. What is the materials price variance? What is the materials quantity variance? What is the total materials variance? What is the labor price variance? What is the labor quantity variance? What is the total labor variance? What is the total overhead variance?Explanation / Answer
Standard Material cost card per unit :
______________________________________________________________________________________
Standard per unit Standard Actual
Item Qty Rate Cost p.u 115,500 x 2lb x $0.80 =184,800 229,000lb x $ 0.78 = $178,620
Metal 1lb 63 cents 63 cents Standard quantity =115,500 x 2=231,000lb; Actual quantity 229,000lb
Plastic 12oz $1 lb 75 cents
Rubber 4oz 88 cents 22 cents
Total 2 lb $1.60
Note: Unit Materila purchase price = 0.78 per lb; stndard cost per lb = $0.80 and for unit $1.60
Standard Labour cost card per unit
________________________________________________________________________________________
Standard hours per unit Standard(115,500) Actual
Hours Rate Amount Hours Rate Amont Hours Rate Amount
15 mts $8 per hour $2 28,875 $8 $231,000 34,650 $7.80 $270,270
ANSWERS:
(1) Material Price variance = Atual quuantity (Standard price - Actual price)
= 229,000 (0.80 - 0.78) = $4,580
(2) Material Quantity variance = Standard price (Standard qauntity - Actual quantity)
= $0.80 (231,000- 229,000) = $1,600 (Favourable)
(3) Total Material Variance = Standard cost for actual output - Acutal cost
= ($115,500 units x 2lb x $0.80) - ($229,000 x 0.78 )
= ( $184,800 - $178,620) = $6,180 (Favourable)
(4) Labour Price Variance = Actual hours (Standard price - Actual price)
= 34,650($8 - $7.8)
= $6,930 (Favourable)
(5) Labor Quantity variance = Standard price (Standard hours - Actual hours)
= $8 ( 28,875 - 34,650)
= $46,200 (Unfavourable)
(6) Total Labor variance = Standard labour cost for actual output - Actual labour cost
= ($115500 x 15/60 x $8) - ( 229000 x 18/60 x $7.80)
= $231,000 - 270,270 = 39,270 (unfavourable)
(7) Total Overhead variance = Total Standard Overhead - Total actual overhead
= (Standard hours x standard rate) - Total Actual overhead)
= (28875 x 4.28) - (54,673 + 73,800)
= ($123,585 - $128,473)
= $4,888 ( Unfavourable)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.