Mueller Company purchased equipment 8 years ago for $1,000,000. The equipment ha
ID: 2469232 • Letter: M
Question
Mueller Company purchased equipment 8 years ago for $1,000,000. The equipment has been depreciated using the straight-line method with a 20-year useful life and 10% residual value. Mueller's operations have experienced significant losses for the past 2 years and, as a result, the company has decided that the equipment should be evaluated for possible impairment. The management of Mueller Company estimates that the equipment has a remaining useful life of 7 years. Net cash inflow from the equipment will be $80,000 per year. The present value of the net cash flow is $490,000. The fair value of the equipment is $240,000. 1.) Determine if an impairment loss should be recognized 2.) Determine the amount of the loss and prepare the journal entry to record the loss. 3.) How w
Explanation / Answer
Details Amt $ 1 Equipment Purchase Cost 1,000,000 Residual Value@10% 100,000 Depreciable value 900,000 Useful Life in years 20 SL depreciation per year 45,000 SL depreciation in 8 years= 360,000 Book Value of Equipment Now= 640,000 Fair Value 240,000 PV of net Cash flow from the asset 490,000 (assuming sales vale alos included in the amount given ) Greater of Fair Value /PV pf Cash inflows= 490,000 Recoverable Amount =490000 So Carrying Amount $640,000 is greater than the recoverable amount $490,000 So Impairment loss is to be recognized. 2 Amount of Impairment = $640,000-$490,000= $ 150,000 Journal Entry Account Title Dr $ Cr $ Impairment Loss-(Income Statement) 150,000 Allowance for Asset Impairment 150,000
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.