The records of Ellen’s Boutique report the following data for the month of April
ID: 2467382 • Letter: T
Question
The records of Ellen’s Boutique report the following data for the month of April. Sales revenue $96,800, Purchases (at cost) $58,600, Sales returns 2,300, Purchases (at sales price) 96,200, Markups 12,100, Purchase returns (at cost) 2,300, Markup cancellations 1,700, Purchase returns (at sales price) 3,800, Markdowns 9,100, Beginning inventory (at cost) 43,720, Markdown cancellations 3,200, Beginning inventory (at sales price) 57,700, Freight on purchases 2,700. Compute the ending inventory by the conventional retail inventory method.
Explanation / Answer
Computation of ending inventory by the conventional retail inventory method:
To get the ending inventory at cost, first calculate the cost-to-retail ratio. With the conventional method you calculate the ratio using only markups.
Cost to sales ration = 102,720 / 163,200 = 0.63 = 63% (rounded to one decimal)
62,800 x 63.0% = $39,564 ending inventory at cost
*Note--I rounded the cost-to-retail ration to one decimal If your rounding is different, you will get a different answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.