2)The sales price per unit of a widget is $19 per unit. The variable costs per u
ID: 2467187 • Letter: 2
Question
2)The sales price per unit of a widget is $19 per unit. The variable costs per unit is $5. Total fixed costs were $28,987. The ABC Company sold 5,000 units. Income from operations is $70,000.
A) True
B) False
3)The salary of the company CEO is an example of a controllable cost.
A) True
B) False
4)The Candy Shoppe reported sales of $67,000, contribution margin of $45,000, and income from operations of $17,457. Total variable costs for the company are $27,543.
A) True
B) False
6)The XYZ Company reported Sales totaling $25,000 and a contribution margin of $7,500. Total variable costs for the company were $32,500.
A) True
B) False
8)With variable costs, total costs remain the same regardless of changes in the activity base.
A) True
B) False
9)The Candy Shoppe reported sales of $67,000, contribution margin of $45,000, and income from operations of $17,457. Total fixed costs for the company are $22,000.
A) True
B) False
A) True
B) False
Explanation / Answer
Answer 2 False
=((19-5)*5000)-28987 =41013
Answer 3 False
Answer 4 False
=67000-45000 =22000
Answer 6 False
=25000-7500 = 17500
Answer 8 False
Variable cost changes with changes in level of activity
Answer 9
False
=45000-17457=27543
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.