On March 1, 2014, borrowed $48,000 cash from the local bank. The note had a 8 pe
ID: 2466352 • Letter: O
Question
On March 1, 2014, borrowed $48,000 cash from the local bank. The note had a 8 percent interest rate and was due on September 1, 2014.
Aliceville provides a 90-day warranty on the merchandise sold. The warranty expense is estimated to be 4 percent of sales.
On October 1, 2014, borrowed $45,000 cash from the local bank. The note had a 8 percent interest rate and a one-year term to maturity.
A customer has filed a lawsuit against Aliceville for $80,000 for breach of contract. The company attorney does not believe the suit has merit.
1.)What amount of cash did Aliceville pay for interest during the year? (Do not round intermediate calculation.)
2.) What amount of interest expense is reported on Aliceville’s income statement for the year? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to nearest whole dollar amount.)
3.) What is the amount of warranty expense for the year?
The following selected transactions were taken from the books of Aliceville Company for 2014:Explanation / Answer
1. Amount of
cash did Alicevelle pay for interest= $4,620
($48000 × 8% × 6months= $1,920
$45000 × 8% × 9months= $2,700)
2. Amount of interest expense on Alicevelle income statement for the year=
2.1. $48000 × 8% × 6 mnths= $1,920
2.2($45,000×(1+8%/12))^(12×1))-$45,000
($45,000×(1+.67)^12)-$45,000
($45,000×2.129)-$45,000= $5,040
$1,920 + $5,040= $6,960.
3. The amount of warrantyexpense for the year=
(90days/365days)×$2,30,000×4%= $2,263.2
Add- repairs= $3,100
Total= $5,363.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.