Suppose FedEx purchased equipment on January 1, 20X7, for $44,000. The expected
ID: 2466284 • Letter: S
Question
Suppose FedEx purchased equipment on January 1, 20X7, for $44,000. The expected useful life of the equipment is 10 years or 100,000 units of production, and its residual value is $4,000. Under 3 depreciation methods, the annual depreciation expense and the balance of accumulated depreciation at the end of 20X7 and 20X8 are as follows: Required: Identify the depreciation method used in each instance, and show the equation ans computation for each. (Round to the nearest dollar) Assume continued use of the same method through year 20X9. Determine the annual depreciation expense, accumulated depreciation, and book value of the equipment for 20X7 through 20X9 under each method, assuming 12, units of production in 20X9Explanation / Answer
Answer:1) Method A: straight line
Depreciation cost=$44000-$4000=$40000
Each year=40000/10=$4000
Method B: Double declining balance
Rate=(1/10 years)*2=20%
2007=44000*20%=8800
2008=(44000-8800)*20%=7040
Method C:Units of Production
Dep per unit=($44000-$4000)/100000=0.40 per unit
2007=3000 units*0.40=1200
2008=14000 units*0.4=5600
Answer:2)
Method A: Straight line Year Annual dep exp Accu. Dep Book value start 44000 2007 4000 4000 40000 2008 4000 8000 36000 2009 4000 12000 32000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.