Suppose FedEx purchased equipment on January 1, 20X7, for $44,000 The expected u
ID: 2466280 • Letter: S
Question
Suppose FedEx purchased equipment on January 1, 20X7, for $44,000 The expected useful life of the equipment is 10 years or 100,000 units of production, and its residual value is $4,000 Under 3 depreciation methods, the annual depreciation expense and the balance of accumulated depreciation at the end of 20X7 and 20X8 are as follows: Identify the depreciation method used in each instance, and show the equation ans computation for each. (Round to the nearest dollar) Assume continued use of the same method through year 20X9 Determine the annual depreciation expense, accumulated depreciation, and book value of the equipment for 20X7 through 20X9 under each method, assuming 12, units of production in 20X9 Cannes Corporation reported the following amounts on its 2008 comparativeExplanation / Answer
Method A Method B Method C Yr Annual Dep Accum. Dep Annual Dep Accum. Dep Annual Dep Accu.Dep 2,007 4,000.00 4,000.00 8,800.00 8,800.00 1,200 1,200.00 2,008 4,000.00 8,000.00 7,040.00 15,840.00 5,600.00 6,800.00 Method Used Straigh Line Method Double declining Balncing method Units of activity method Depreciation = (44000-4000)/10 = Opening Book Value*2*depreciation rate under SLM Method Total Depreciable Value*Actibity During the Year/Total expected activity = 4,000.00 = 44000*2*10% Depreciation rate = 8,800.00 = 40000*3000/100000 = 10% = 1,200.00 = (44000-8800)*2*10% = 40000*14000/100000 = 7,040.00 = 5,600.00 2,009.00 Activity 12.00 Depreciation 4,000.00 = (44000-8800-7040)*2*10% Depreciation = 5,632.00 = 40000*12/100000 4.80
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.