Density Farms, Inc. had sales of $490,000, cost of goods sold of $180,000, selli
ID: 2463959 • Letter: D
Question
Density Farms, Inc. had sales of $490,000, cost of goods sold of $180,000, selling and administrative expense of $68,000, and operating profit of $98,000. What was the value of depreciation expense?
$144,000
$153,000
$44,000
$142,000
#
$700,000
$128,963
$649,730
$652,230
#
A firm has $4,400,000 in its common stock account and $44,000,000 in its paid-in capital account. The firm issued 440,000 shares of common stock. What is the par value of the common stock?
$100 per share
$10 per share
$110 per share
$9 per share
#
Given the following, what is free cash flow?
$115,000.
$224,000.
$181,000.
$234,000.
#
Elgin Battery Manufacturers had sales of $930,000 in 2009 and their cost of goods sold represented 67 percent of sales. Selling and administrative expenses were 7 percent of sales. Depreciation expense was $8,000 and interest expense for the year was $13,000. The firm's tax rate is 26 percent. What is the dollar amount of taxes paid?
$57,408
$248,600
$221,842
$60,788
Gerry Co. has a gross profit of $990,000 and $290,000 in depreciation expense. Selling and administrative expense is $129,000. Given that the tax rate is 37 percent, compute the cash flow for Gerry Co.Explanation / Answer
1.
Operating Profit= Sales – Cost of Goods sold-Depreciation- Selling and administrative expense
$98,000=$490,000-$180,000-depreciation-$68,000
$98,000=$490,000-$180,000-$68,000- depreciation
$98,000=$242,000- depreciation
Depreciation=$242,000-$98,000=$144,000
2. Free cash flow=
={[Gross Profit –Depreciaton-selling and administrative expense] x (1-tax rate]}+ Depreciation
=[$990,000-$290,000-$129,000] x (1-0.37) + $290,000
=[571,000] x 0.63 +290,000
=359,730 +290,000
=$649,730
3.Par Value =Value of Common stock/ no of common shares
=$4,400,000/440,000
=$10
4.Free cash flow to equity holders
Assumed dividend as preferred dividend
FCF= OCF= Capital Expenditure- Preferred dividend
=$191,000-$43,000-$33,000
=$115,000
5.
Tax paid = [ Sales –Cost of goods sold-sales and administrative expenses-depreciation- Interest expense] x tax rate
=[930,000-930,000 x 67% -930,000 x 7% -8,000-13,000] x 26%
=[930,000-623,100-65,100-8,000-13,000] x 26%
=[930,000-709,200] x 26%
=220,800 x 26%
=$57,408
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.