Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Basic Motor Corporation uses target costing. Assume that Basic marketing personn

ID: 2463916 • Letter: B

Question

Basic Motor Corporation uses target costing. Assume that Basic marketing personnel estimate that the competitive selling price for the QuikCar in the upcoming model year will need to be $21,200. Assume further that the QuikCar's total unit cost for the upcoming model year is estimated to be $17,400 and that Basic requires a 20% profit margin on selling price (which is equivalent to a 25% markup on total cost). a. What price will Basic establish for the QuikCar for the upcoming model year?

Help please. I tried doing 17,400x.25=4,350+17,400=21,750, but it was wrong. What am I doing wrong?

Explanation / Answer

Here Basic require a 20% margin on selling price which is = $21,200 x 20% = $4240

Total New price of car = $17,400 + $4,240 = $21,640

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote