Mugs Company Additional Information: Cash dividends of $50,000 were declared and
ID: 2462058 • Letter: M
Question
Mugs Company
Additional Information:
Cash dividends of $50,000 were declared and paid in 2007.
Weighted average number of shares of common stock outstanding during 2007 were 62,000 shares.
Market value of common stock on December 31,2007 was $15 per share.
Net cash provided by operating activities for 2007 was $65,000.
Practice Exercise 1, Using the financial statements and additional information, compute the following ratios for the Mugs Company for 2007 listed below.
1. Current Ratio
2. Return on common stockholders' equity
3. Price-earnings ratio
4. Inventory turnover ratio
5. Average days in inventory
6. Receivable Turnover
7. Average days to collect receivables
8. Profit margin ratio
9. Payout ratio
10. Return on assets
ALL ratios needs to be labeled and calculations must be shown so I'm able to do them myself :) Thank you!
Mugs Company
Comparative Balance Sheet December 31, 2007 2007 2006 Assets Cash $ 25,000 $ 40,000 Marketable securities 20,000 60,000 Accounts Receivable (net) 40,000 30,000 Inventory 150,000 170,000 Property,plant and equipment (net) 170,000 200,000 Total Assets $405,000 $500,000 Liabilities and stockholders' equity Accounts payable $ 25,000 $ 30,000 Bond Interest payable 40,000 90,000 Bonds payable 75,000 160,000 Common Stock 175,000 145,000 Retained earnings 90,000 75,000 Total liabilities and stockholders' equity $405,000 $500,000Explanation / Answer
Current Ratio = Current Assets/ Current Liabilities =(25000+20000+40000+150000)/(25000) 9.4 Return on Common Stock holder's Equity = Net Income /Stock Holder's Equity =75000/(175000+90000) 0.2830 Price Earning Ratio = Price / Earning Per Share =15/(75000/62000) 12.4 Inventory Turnover Ratio = Cost of Goods Sold / Average Inventory =184000/((150000+170000)/2) 1.15 Average Days In Inventory =365/ Inventory Turnover =365/1.15 317.39 Receivable Turnover = Net Credit Sales /Average Account Receivable =360000/((40000+30000)/2) 10.28571 Average Days to Collect the Receivables = Account Receivable/net Credit Sales *365 =40000/360000*365 40.55556 Profit Margin Ratio = Net Profit / Sales =75000/360000*100 20.83333 Payout Ratio = Dividend Per Share/ Earning Per share*100 =(50000/62000)/(75000/62000) 0.666667 Return on Assets = Net Profit / Average Assets =75000/((405000+500000)/2) 0.165746
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.