Logan Products computes its predetermined overhead rate annually on the basis of
ID: 2459248 • Letter: L
Question
Logan Products computes its predetermined overhead rate annually on the basis of direct labor-hours. At the beginning of the year, it estimated that 26,000 direct labor-hours would be required for the period’s estimated level of production. The company also estimated $504,000 of fixed manufacturing overhead expenses for the coming period and variable manufacturing overhead of $3.00 per direct labor-hour. Logan’s actual manufacturing overhead for the year was $638,242 and its actual total direct labor was 26,500 hours.
Explanation / Answer
predetermined overhead rate(fixed) = $504,000
Variable = 26,000*3 =$78,000
Total maufacturing overhead = $582,000
Theref0re predetermined overhead rate = Total manufacturing cost / estimated direct labor hours
= $582,000/ 26,000
=$22..35 per hour
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.