Lockrite Security Company manufacturers home alarms. Currently, it is manufactur
ID: 2599535 • Letter: L
Question
Lockrite Security Company manufacturers home alarms. Currently, it is manufacturing one of its components at a total cost of $43 which includes fixed costs of $14 per unit. An outside provider of this component has offered to sell Lockrite the component for $39.
What is the cost savings for continuing to make the component?
- Purchase price of the component
- Variable manufacturing costs
- Purchase price of the component
- Variable manufacturing costs
Explanation / Answer
The cost to manufacture includes fixed costs of $14 which is not relevant as fixed costs are sunk costs as they have already been incurred and cannot be taken back
So, Relevant cost to manufacture
= Total costs – Fixed costs
= $43 - $14
= $29 per unit
Purchase price is $39
So, savings due to manufacturing internally
= Purchase price – Relevant costs
= $39 - $29
= $10 per unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.