The Bradford Company issued 10% bonds, dated January 1, with a face amount of $8
ID: 2457180 • Letter: T
Question
The Bradford Company issued 10% bonds, dated January 1, with a face amount of $80 million on January 1, 2013. The bonds mature on December 31, 2022 (10 years). For bonds of similar risk and maturity, the market yield is 12%. Interest is paid semiannually on June 30 and December 31.
Required:
1. Determine the price of the bonds at January 1, 2013.
2. Prepare the journal entry to record their issuance by The Bradford Company on January 1, 2013.
3. Prepare the journal entry to record interest on June 30, 2013 (at the effective rate).
4. Prepare the journal entry to record interest on December 31, 2013 (at the effective rate).
Explanation / Answer
Bond price=C*[1-[1/(1+i)n]]/i+M/(1+i)n=
C= Bond Interest amount= 10% and semi annual is 5% so amount is $4000000
i= market yield rate is 12% and semi annual will be 6%
M= Face value of bond
=4000000*[1-[1/(1+.06)20]]/.06+80000000/(1+.06)20
=4000000*(1-.3118)/.06+80000000/3.207=
=
=$70825432
the difference=80000000-70825432= 9174568
Amortized on SLM=9174568/20=$458728round off
This means bond are sold on discounts to attract the investors.
1. The price of the bond is the face amount of $80 million
USD$ million
2. 1 jan 2013 Cash a/c Dr 70825432
Discount on bond payable 458728
10% Bond Payable 80000000
(Being cash received from the issuance of 10% bond)
3) 30 June 2013 Interest Expenses a/c Dr 458728
Dicount on Bond payable 58728
Interest Payable 4000000
31st Jan 2013 Interest Expenses a/c Dr 458728
Dicount on Bond payable 58728
Interest Payable 4000000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.