19. House balls believes it can sell 3,500,000 of a new vehicle charger for $8 e
ID: 2455483 • Letter: 1
Question
19.
House balls believes it can sell 3,500,000 of a new vehicle charger for $8 each. There will be $3,000,000 in fixed costs associated with the charger. If the company desires to make a profit of $2,000,000 on the charger, what is the target variable cost per charger?
A)
$7.25
B)
$9.00
C)
$6.57
D)
$9.40
19.
House balls believes it can sell 3,500,000 of a new vehicle charger for $8 each. There will be $3,000,000 in fixed costs associated with the charger. If the company desires to make a profit of $2,000,000 on the charger, what is the target variable cost per charger?
A)
$7.25
B)
$9.00
C)
$6.57
D)
$9.40
Explanation / Answer
Fixed cost = 3,000,000
Desired Profit = 2,000,000
Desired Contribution = Fixed Cost + Desired Profit
= 3,000,000 + 2,000,000
=$5,000,000
..
Let the target Variable cost be x
Therefore , Contribution per unit = (8-x)
..
3500,000 = 5,000,000/(8-x)
8-x = 1.43
X = 6.57
...
Therefore answer is Option-C)$6.57
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.