Acme Company\'s production budget for August is 17,500 units and includes the fo
ID: 2455482 • Letter: A
Question
Acme Company's production budget for August is 17,500 units and includes the following component unit costs: direct materials, $8; direct labor, $10; variable overhead, $8. Budgeted fixed overhead is $32,000. Actual production in August was 18,000 units, actual unit component costs incurred during August include direct materials, $8.25; direct labor, $9.45; variable overhead, $6.82. Actual fixed overhead was $33,500, the standard fixed overhead application rate per unit consists of $2 per machine hour and each unit is allowed a standard of 1 hour of machine time. Required: Calculate the fixed overhead budget variance and the fixed overhead volume variance.Explanation / Answer
volume variance = Budgeted overhead -applied overhead
= 32000 - [(17500*1) hours*2 per hour]
= 32000- [17500 *2]
= 32000 - 35000
= -3000 (F)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.