Sandblasting equipment acquired at a cost of $72,000 has an estimated residual v
ID: 2454881 • Letter: S
Question
Sandblasting equipment acquired at a cost of $72,000 has an estimated residual value of $4,000 and an estimated useful life of 10 years. It was placed in service on April 1 of the current fiscal year, which ends on December 31.
If necessary, round your answers to the nearest cent.
a. Determine the depreciation for the current fiscal year and for the following fiscal year by the straight-line method.
YEAR 1
YEAR 2
b. Determine the depreciation for the current fiscal year and the following fiscal year by the double-declining-balance method.
YEAR 1
YEAR 2
Explanation / Answer
(a) Depreciation by straight-line method;
Year-1 = 72000 – 4000 / 10 = $6800 x 9 / 12 = $5100
Year-2 = 72000 – 4000 / 10 = $6800
(b) Depreciation by double-declining-balance method;
72000 / 10 = $7200
Rate of depreciation = 7200 x 100 / 72000 = 10 % = 10 x 2 = 20 %
Year-1 = 72000 x 20 x 9 / 100 x 12 = $10800
Year-2 = 61200 x 20 / 100 = $12240
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.