Sanchez Company\'s output for the current period was assigned a $422,000 standar
ID: 2528264 • Letter: S
Question
Sanchez Company's output for the current period was assigned a $422,000 standard direct labor cost. The direct labor variances included a $10,550 unfavorable direct labor rate variance and a $4,220 favorable direct labor efficiency variance. What is the actual total direct labor cost for the current period? $407,230. $436,770. $432,550. $428,330. $415,670.
Fletcher Company collected the following data regarding production of one of its products. Compute the direct materials quantity variance. Direct materials standard (6 lbs. @ $2/lb.) $12 per finished unit Actual direct materials used 303,500 lbs. Actual finished units produced 50,000 units Actual cost of direct materials used $604,470 $7,000 unfavorable. $2,530 favorable. $4,470 unfavorable. $4,470 favorable. $2,530 unfavorable.
Explanation / Answer
a) Standard direct labour cost = 422000
Net labour variance = 10550 unfavorable +4220 Favorable labour efficiency variance = 6330 Unfavorable
Actual direct labour cost = 422000+6330 = 428330
So answer is d) 428330
b) Direct material quantity variance = (50000*6-303500)*2 = 7000 Unfavorable
so answer is a) $7000 Unfavorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.