You are considering purchasing 100 shares of stock in Big Money Company. You exp
ID: 2454381 • Letter: Y
Question
You are considering purchasing 100 shares of stock in Big Money Company. You expect the stock to pay annual dividends of $970 at the end of each year, and to be worth $85,000 at the end of ten years, when you plan to sell the stock. The investment costs $43,000 and you need an annual return of 7.3%. What is the net present value of this investment? Note: This is a standard net present value problem.
Cash Flow Worksheet
Present Value
Net Present Value
Based on your calculations, will the total return on the investment be at least 7.3%?
Circle one: Yes No
Cash Flow Worksheet
Present Value
Net Present Value
Explanation / Answer
Present value of cash flow = (PVAF@7.3%,10 *dividend) +(PVF@7.3%,10 *Sale value)
= (6.92721 *970 ) + (.49431 *85000)
= 6719.39+ 42016.35
= $ 48735.74
NPV =Present value -Initial investment
= 48735.74 - 43000
= $ 5735.74
b)NO.It exceeds the return of 7.3%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.