You are considering investing $1,800 in a complete portfolio. The complete portf
ID: 2640092 • Letter: Y
Question
You are considering investing $1,800 in a complete portfolio. The complete portfolio is composed of Treasury bills that pay 4% and a risky portfolio, P, constructed with two risky securities, X and Y. The optimal weights of X and Y in P are 60% and 40% respectively. X has an expected rate of return of 13%, and Y has an expected rate of return of 10%. To form a complete portfolio with an expected rate of return of 7%, you should invest approximately __________ in the risky portfolio. This will mean you will also invest approximately __________ and __________ of your complete portfolio in security X and Y, respectively.
Explanation / Answer
The risky portfolio using X and Y has expected return of
E(rp) = 0.60 *0.15 + 0.40 * 0.12 = 0.09 + 0.048 = 0.138 or 13.8%.
E(rc) = W * 5% + (1-W)*13.8% - 9%
=0.05W + 0.138-0.138W-0.09
0.088W = 0.048
W = 0.048/0.088 = 0.545.
So, 0.454 will be the risk portfolio or 45% of risky portfolio.
Weight of X in the complete portfolio is 0.60 * 45% = 27%.
Weight of Y in the complete portfolio is 0.40 * 45% = 18%.
Hence, answer is 45%, 27%, 18%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.