PLEASE PROVIDE THE SOLUTION! THANK YOU! Speedy Bikes Couriers Company prepared t
ID: 2449873 • Letter: P
Question
PLEASE PROVIDE THE SOLUTION! THANK YOU!
Speedy Bikes Couriers Company prepared the following static budget for the year:
Static Budget
Units/Volume
5,000
Per Unit
Sales Revenue
$5
$25,000
Variable Costs
1.5
7,500
Contribution Margin
117,500
Fixed Costs
4,000
Operating Income/(Loss)
$13,500
If a flexible budget is prepared at a volume of8,300, calculate the amount of operating income. The production level is within the relevant range.
A.$25,050
B.$12,450
c..$13,500
D $4,000
Static Budget
Units/Volume
5,000
Per Unit
Sales Revenue
$5
$25,000
Variable Costs
1.5
7,500
Contribution Margin
117,500
Fixed Costs
4,000
Operating Income/(Loss)
$13,500
Explanation / Answer
contribution margin per unit = 5-1.5 = 3.5 per unit
Total contribution if 8300 units are produced = 3.5 * 8300 =$ 29050
less: Fixed cost (4000)
Net operating income 25050
correct option is "A" - 25050
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.