During 2014, Paul sells residential rental property for $300,000, which he acqui
ID: 2449200 • Letter: D
Question
During 2014, Paul sells residential rental property for $300,000, which he acquired in 1994 for $150,000. Paul has claimed straight-line depreciation on the building of $57,525. What is the amount and nature of Paul's gain on the sale of the rental property? a. $207,525 Section 1231 gain. b. $150,000 Section 1231 gain, $57,525 "unrecaptured depreciation". c. $167,400 Section 1231 gain, $57,525 ordinary income. d. $190,125 Section 1231 gain, $17,400 "unrecaptured depreciation". e. None of these choices are correct.
Explanation / Answer
b. $150,000 Section 1231 gain, $57,525 "unrecaptured depreciation"
Note :
1231 property includes depreciable property and real property (e.g. buildings and equipment) used in a trade or business and held for more than one year. Some types of livestock, coal, timber and domestic iron ore are also included.
Book Value at the time of sale = 150000-57525 = 92475
Gain on sale = Sale Value - Book Value
Gain on sale = 300000- 92475
Gain on sale = $ 207525
Section 1250 unrecaptured depreciation = Gain on Sale to the extent of depreciation
Section 1250 unrecaptured depreciation= 207525 subject to $ 57,525
Section 1250 unrecaptured depreciation = $ 57,525
Section 1231 gain = Gain on sale - Ordinary Income
Section 1231 gain = 207525 - 57525
Section 1231 gain = $ 150,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.