Teller Co. is planning to sell 900 boxes of ceramic tile, with production estima
ID: 2447425 • Letter: T
Question
Teller Co. is planning to sell 900 boxes of ceramic tile, with production estimated at 870 boxes during May. Each box of tile requires 44 pounds of clay mix and a quarter hour of direct labor. Clay mix costs $0.40 per pound and employees of the company are paid $12.00 per hour. Manufacturing overhead is applied at a rate of 110% of direct labor costs. Teller has 3,900 pounds of clay mix in beginning inventory and wants to have 4,500 pounds in ending inventory. What is the total amount to be budgeted for manufacturing overhead for the month?
Explanation / Answer
Direct labor cost = 870 boxes *.25 Hours * 12 = $ 2610
Mnaufacturing overhead Budgeted = 2610 *110% = $ 2871
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.