A pump manufacturer improved its production operation over the past 18 months, a
ID: 2445599 • Letter: A
Question
A pump manufacturer improved its production operation over the past 18 months, and a record of its performance improvement is shown in the table below.
Performance measure Baseline 12 Months 18 months
Cycle time 18 weeks 6 weeks 1 week
Inventory turns 4 8 48
Scrap (% of lot size) 13 % 5 % .06 %
First time good parts 45 % 85 % 93 %
Floor space 2,200 sqft 600 sqft 175 sqft
The cost of goods sold was $1.8 million, the lot size production was 200 parts, and the overhead floor space cost was %210 per square foot. Calculate the overhead cost savings as a result of the floor space reduction between the baseline and 18-month point in time. (Enter your answer as a number without the dollar $ sign.)
Explanation / Answer
Overhead cost in baseline = 2200 x 210 = 462000
Overhead cost in 18-month point in time = 175 x 210 = 36750
Thus overhead cost savings = 462000 – 36750 = 425250
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.