CHRISTENSEN, INC. Income Statement For the Year Ended December 31, 2010 Sales $4
ID: 2443132 • Letter: C
Question
CHRISTENSEN, INC.Income Statement
For the Year Ended December 31, 2010
Sales $400,000
Cost of goods sold 230,000
Gross profit 170,000
Expenses (including $16,000 interest and $24,000 income taxes) 105,000
Net income $65,000
Additional information:
The weighted average common shares outstanding in 2010 were 30,000 shares.
The market price of Christensen, Inc. stock was $13 in 2010.
Cash dividends of $26,000 were paid, $5,000 of which were to preferred stockholders.
(a) Earnings per share
(b) Price-earnings
(c) Payout
(d) Times interest earned
Explanation / Answer
a) Earning per share = [Net income -prefered dividend ] / number of weigted avg common shares = [65000- 5000 ] / 30000 =$2 b) Price earnings = MPS / EPS = 13/ 2 = 6 times c) pay out =cash dividends / [Net income -prefered dividend ] = $26000 / $60000 =43..33% d) Times interest earned = EBIT / Interest expense EBIT = Gross profit - interest -tax = 170000- 16000-24000] =$130000 there fore Times interest earned = $130000 / 16000 =8.13 times..Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.