St. Mark\'s Hospital contains 450 beds. The average occupancy rate is 80% per mo
ID: 2442416 • Letter: S
Question
St. Mark's Hospital contains 450 beds. The average occupancy rate is 80% per month. In other words, on average, 80% of the hospital's beds are occupied by patients. At this level pf occupancy, the hospitals operating costs are $32 per occupied bed per day, assuming a 30-day month. This $32 figure contains both variable and fixed cost elements. During June, the hospitals occupancy rate was only 60%. A total of $326,700 in operating cost was incurred during the month.
1. Using the high-low method, estimate:
a. The variable cost per occupied bed on a daily basis.
b. The total fixed operating costs per month.
2. Assume an occupancy rate of 70% per month. What amount of total operating cost would you expect the hospital to incur?
Explanation / Answer
High 450 x 30 x 80% 10,800 10,800 x 32 = $345,600
Low 450 x 30 x 60% 8,100 8,100 x 32 = $326,700
Difference 2,700 $18,900
Variable cost per occupied bed on a daily basis = $18,900 / 2,700 = $7
b. The total fixed operating costs per month.
345,600 - (10,800 x $7) = $270,000
Alternatively,
326,700 - (8,100 x $7) = $270,000
2. Assume an occupancy rate of 70% per month. What amount of total operating cost would you expect the hospital to incur?
Variable cost 450 x 30 x 70% x $7 $66,150
Fixed costs $270,000
Total operating cost $336,150
==========
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.