Ollie’s Olive Oil began business in 2010, during which it produced 104,000 quart
ID: 2442291 • Letter: O
Question
Ollie’s Olive Oil began business in 2010, during which it produced 104,000 quarts of olive oil. In 2010, the company sold 100,000 quarts of olive oil. Costs incurred during the year were as follows:Ingredients used $228,800
Direct labor 104,000
Variable overhead 197,600
Fixed overhead 98,800
Variable selling expenses 50,000
Fixed selling and administrative expenses 120,000
Total actual costs $799,200
a. What was the actual production cost per quart variable costing? Under absorption costing?
b. What was variable cost of goods sold for 2010 under variable costing?
c. What was cost of goods sold for 2010 under absorption costing?
d. What was the value of ending inventory under variable costing? Under absorption costing?
e. How much fixed overhead was charged to expense in 2010 under variable costing?
Under absorption costing?
Explanation / Answer
Absorption Costing: Absorption costing includes all manufacturing costs—including direct materials, direct labor and both variable and fixed manufacturing overhead
Variable costing: Variable costing includes only variable manufacturing costs – direct materials, direct labor, and variable manufacturing overhead.
Ingredients used
$228,800
Direct labor
$104,000
Variable overhead
$197,600
Fixed overhead
$98,800
Variable selling expenses
$50,000
Fixed selling and administrative expenses
$120,000
Total Actual costs
$799,200
(a) What was the actual production cost per quart variable costing? Under absorption costing?
Production per quarts of olive oil = 104,000
Company sold = 100,000 per quarts of olive oil
Actual production cost per quarts =[($228,800 + $104,000 + $197,600 + $98,800) / 104,000]
Actual production cost per quarts = [$629,200 / 104,000]
Actual production cost per quarts = $6.05
Actual production cost per quarts (under absorption) = $6.05
Actual production cost per quarts =[ ($228,800 + $104,000 + $197,600)/
104,000]
Actual production cost per quarts = [$530,400 / 104,000]
Actual production cost per quarts = $5.10
(b) What was variable cost of goods sold for 2010 under Variable costing?
Total Goods Sold by the company = 100,000 per quarts of olive oil
Cost per quarts (under variable costing) = $5.10
Cost of goods sold = $5.10 * 100,000
Cost of goods sold = $510,000
(c) What was cost of goods sold for 2010 under absorption costing?
Total Goods sold by the company = 100,000 per quarts of olive oil
Variable cost per quarts (under absorption costing) = $6.05
Variable Cost of Goods Sold = [$6.05 * 100,000]
Variable cost of goods sold = $605,000
Ingredients used
$228,800
Direct labor
$104,000
Variable overhead
$197,600
Fixed overhead
$98,800
Variable selling expenses
$50,000
Fixed selling and administrative expenses
$120,000
Total Actual costs
$799,200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.