Olinick Corporation is considering a project that would require an investment of
ID: 2432121 • Letter: O
Question
Olinick Corporation is considering a project that would require an investment of $304,000 and would last for 8 years. The incremental annual revenues and expenses generated by the project during those 8 years would be as follows (Ignore income taxes.):
The scrap value of the project's assets at the end of the project would be $20,000. The cash inflows occur evenly throughout the year. The payback period of the project is closest to:
Sales $ 220,000 Variable expenses 23,000 Contribution margin 197,000 Fixed expenses: Salaries 30,000 Rents 43,000 Depreciation 38,000 Total fixed expenses 111,000 Net operating income $ 86,000Explanation / Answer
Ans.
Payback Period of the Project = Investment Required for the Project / Net Annual Cash inflow
= $304,000 / $124,000 = 2.5 Years
Investment Required for the Project = $304,000
Net Annual Cash Inflow = Annual Cash Inflow - Annual cash Outflow = $220,000 - $96,000 = $124,000
Annual Cash Inflow (sales) = $220,000
Annual Cash Outflow = (Variable Expenses + Salaries + Rent ) = ($23,000 + $30,000 + $43,000 ) = $96,000
Note :- Deprication is Non- cash Expenses
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.