6. A firm is considering two mutually exclusive alternatives as part of a produc
ID: 2440754 • Letter: 6
Question
6. A firm is considering two mutually exclusive alternatives as part of a production improvement program. The salvage value of each alternative is zero. At the end of 10 years, alternative A can be replaced with another A with identical cost and benefits. The interest rate is 6%. Using Present worth analysis, which alternative should be selected? Alternative A: Installed cost- $10,000 Annual benefit-$1,625 Useful life 10 years Alternative B: Installed cost $15,000 Annual benefit $1,530 Useful life 20 years A@PW $1,960 A @ PW S3,920 A @ PW S3,055 B@Pw-s2,549Explanation / Answer
6.
Correct Answer:
C. A@PW = $3055
Working note:
The period for consideration will be 20 years.
Net present worth of alternative A = 1625*(1-1/1.06^20)/.06 - 10000 - 10000/1.06^10
Net present worth of alternative A = $3054.67 or $3055
Net present worth of alternative B = 1530*(1-1/1.06^20)/.06 - 15000
Net present worth of alternative B = $2548.98 or $2549
On the basis of net present worth, Alternative A gives better value, so alternative A should be selected.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.