6. A car accelerates from rest at 4.3 m/s^2 for 4 s (Segment 1), travels at a co
ID: 1393947 • Letter: 6
Question
6. A car accelerates from rest at 4.3 m/s^2 for 4 s (Segment 1), travels at a constant speed for 7 s (Segment 2), accelerates at 1.0 m/s^2 for 16 s (Segment 3), and then decelerates to rest at 2.9 m/s^2 (Segment 4). The figure below describes the motion but not to scale. How far has the ear traveled? Do this problem in stages, determining the distance traveled during each of the four segments and then summing. Segment 1: Distance in Segment 1= Segment 2: Distance in Segment 2= Segment 3: Distance in Segment 3= Segment 4: Distance in Segment 4 = TotalExplanation / Answer
Here ,
for sagment 1 ,
d1 = 0.5 * a*t^2
d1 = 0.5 * 4.3 * 4^2
d1 = 34.4 m
for sagment 2 ,
d2 = speed * time
d2 = 4.3 * 4 * 7
d2 = 120.4 m
for sagment 3 ,
using second equation of motion
d3 = 4.3 * 4 * 16 + 0.5 * 1 * 16^2
d3 = 403.2 m
for sagment 4 ,
using third equation of motion
d4 = (4.3 * 4 + 16 *1)^2/(2 * 2.9)
d4 = 190 m
total distance = 34.4 + 120.4 + 403.2 + 190
total distance = 748 m
the total distance travelled is 748 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.