Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that Brittney has an income of $80,000 per year and that there is a 1 in

ID: 2439528 • Letter: S

Question

Suppose that Brittney has an income of $80,000 per year and that there is a 1 in 5 (20%) chance that she will get sick in a given year. Let’s suppose that the cost of the illness (in terms of lost work time and medical bills) is $60,000 which leaves her with an income of only $20,000 in that particular year.What is the actuarially fair premium for Brittney’s situation?

(a)$68,000

(b)$16,000

(c)$12,000

(d)$8,000

(e)There is no possibility of an actuarially fair premium being calculated in Brittney’s case.

Explanation / Answer

The actuarially fair premium by definition is the premium that allows insurance company to exactly break even (i.e., make zero profits):
Profits = revenues-costs = premium-expected cost = 0.
Therefore actuarially fair premium is equal to expected costs(EC), which are calculated as :

EC = p*(loss of income if sick) + (1-p)(loss of income when healthy), where P is the probability of getting sick i.e, 20% in this case, it means p = 0.20

EC = 0.20*(60,000)+0.80*(0)= $12,000

Actuarial fair premium = $12,000.

So correct option is C) $12,000.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote