Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Sauer Food Company has decided to buy a new computer system with an expected lif

ID: 2438229 • Letter: S

Question

Sauer Food Company has decided to buy a new computer system with an expected life of three years. The cost is $340,000. The company can borrow $340,000 for three years at 12 percent annual interest or for one year at 10 percent annual interest. Assume interest is paid in full at the end of each year a. How much would Sauer Food Company save in interest over the three-year life of the computer system if the one-year loan is utilized and the loan is rolled over (reborrowed) each year at the same 10 percent rate? Compare this to the 12 percent three-year loan Interest 10 percent loan 12 percent loan Interest savings b. What if interest rates on the 10 percent loan go up to 15 percent in year 2 and 18 percent in year 3? What would be the total interest cost compared to the 12 percent, three-year loan? Interest Fixed-rate 12% loan Variable-rate loan Additional interest cost

Explanation / Answer

a.

10% loan reborrowed every year:

Year 1 Interest = $340,000 x 10% = $34,000;

Year 2 Interest = ($340,000 + $34,000 ) x 10% = $37,400;

Year 3 Interest = ( $340,000 + $34,000 + $37,400) x 10% = $41,140

Total Interest in 3 years = $34,000 + $37,400 + $41,140 = $112,540

Total Interest in 3 years at 12% = $340,000 x 12% x 3 = $122,400

Interest Savings = $122,400 - $112,540 = $9,860

Therefore, Sauer Food Company can save $9,860 in interest over the three-year life of the computer system if the one-year loan is utilized and the loan is rolled over each year at the same 10% rate .

b.

Variable Interest Rate Loan:

Year 1 Interest = $340,000 x 10% = $34,000;

Year 2 Interest = ($340,000 + $34,000 ) x 15% = $56,100;

Year 3 Interest = ( $340,000 + $34,000 + $56,100) x 18% = $77,418

Total Interest in 3 years = $34,000 + $56,100 + $77,418 = $167,518

Total Interest in 3 years at 12% = $340,000 x 12% x 3 = $122,400

Additional Interest Cost = $167,518 - $122,400 = $45,118

Total Interest cost of variable rate loan would be $167,518 and if that is chosen the company would incur an additional interest cost of $45,118.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote