Satellites feel the gravitational pull of the earth. They remain in orbit becaus
ID: 1975110 • Letter: S
Question
Satellites feel the gravitational pull of the earth. They remain in orbit because of their velocity, which acts to counteract gravity. (The satellite wants to fly out in a straight line, but gravity forces it to curve towards the earth.) Consider a communications satellite that needs to be 25000 km above the Earth's surface.(a) Assuming the satellite travels in a perfect circle, what is the radius of the satellite's travel. (The radius of the earth is 6375 km.)
(b) At the satellite's altitude, the acceleration of gravity is 0.405 m/s2. What is the magnitude of the tangential velocity that the satellite must have to remain in orbit?
(c) How much time will the satellite take to orbit the earth?
Explanation / Answer
A) the radius = 25000+6375 km= 31375 km B) for this part m*g = m*v^2/r => v= (2*g*r)^(1/2) = (2*0.405*31375000)= 5041.20521 m/s C) time taken = perimeter of the circle of revolution around earth/speed = 2*Pi*r/v = 2*22*31375000/(7*5041.20521)= 39120.4638 seconds = 10.87 hours
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.