Average Rate of Return-Cost Savings Midwest Fabricators Inc. is considering an i
ID: 2437741 • Letter: A
Question
Average Rate of Return-Cost Savings Midwest Fabricators Inc. is considering an investment in equipment that will replace direct labor. The equipment has a cost of $113,000 with a $10,000 residual value and a ten-year life. The equipment will replace one employee who has an average wage of $27,445 per year. In addition, the equipment will have operating and energy costs of $5,460 per year. Determine the average rate of return on the equipment, giving effect to straight-line depreciation on the investment. If required, round to the nearest whole percent.Explanation / Answer
Annual Depreciation = ($113,000 - $10,000) / 10 = $10,300
Annual Net Income would increase = $27,445 - $5,460 - $10,300 = $11,685
Average Investment = ($113,000 + $10,000) / 2 = $61,500
Average rate of return = Annual Net Income would increase / Average Investment
Average rate of return = $11,685 / $61,500 = 19%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.