Dennis, Suzy, and Katerine form a partnership. Dennis and Suzy give equipment an
ID: 2436123 • Letter: D
Question
Dennis, Suzy, and Katerine form a partnership. Dennis and Suzy give equipment and a building, respectively. Katherine agrees to perform all of the accounting and office work in exchange for a 10% interest.Dennis's equipment has a FMV of $100,000, a basis of $10,000 and his partnership percent is 45%.
Suzy's Building has a FMV of $100,000, a basis of $45,000 and her partnership percent is 45%. Katherine's services had a FMV of -0- , a basis of -0-, and her partnership percent is 10%.
a. Do any of the partners recognize any gain? If so how much and why?
b. What is the basis for each partner in his or her partnership interest?
c. What is the basis to the partnership of each asset?
Explanation / Answer
a) gain: The total building cost cost: denny fmv $100000 suzy fmv $100000 total fmv $200000 less: basis: $55000 [10000+45000] TOTAL GAIN = $145000. For each one = 45%:45%:10 for denny $145000*45%=65250 suzy $145000=$65250 Katherine=$14500 b) basis : 45%:45%:10% =4.5:4.5:1 c)basis to the asset: $10000:$45000:0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.