Supler Company produces a part used in the manufacture of one of its products. T
ID: 2435710 • Letter: S
Question
Supler Company produces a part used in the manufacture of one of its products. The unit product cost is $18, computed as follows:Direct materials = $8
Direct labor = $4
Variable manufacturing overhead = $1
Fixed manufacturing overhead = $5
Unit product cost (total of above costs) = $18
An outside supplier has offered to provide the annual requirement of 4,000 of the parts for only $14 each. It is estimated that 60 percent of the fixed overhead cost above could be eliminated if the parts are purchased from the outside supplier. Based on these data, the per-unit dollar advantage or disadvantage of purchasing from the outside supplier would be:
$1 disadvantage
$1 advantage
$2 advantage
$4 disadvantage
show work please
Explanation / Answer
Costs that will be saved if you buy from outside are 8+4+1+5*.6= $16. Since it costs $14 there is a $2 advantage.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.