Deferred Tax Liability On January 1, the company By December ahurchased investme
ID: 2434209 • Letter: D
Question
Deferred Tax Liability On January 1, the company By December ahurchased investment securities for $1,000. The securities are classified as securities had a fair value of $ 1,800 but had not yet been sold. Excluding the $10,000. Assume that there are no other book-tax Practice 16-5 investment trading securities, income before taxes for the year was differences The income tax rate is 35% for the current year a entries necessary to record income tax expense for t nd all future years. Prepare the journal entry or he yearExplanation / Answer
Unrealised Gain on trading securities = 1800- 1000 = 800
Accounting Income Including unrealised gain before tax = 10000+800
= 10800
Date Account Debit credit Income tax expense [10800*.35] 3780 Deferred tax liability 280 Income tax payable [10000*.35] 3500Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.