Dougal Co.\'s projected sales in units for August and October are as follows Aug
ID: 2433077 • Letter: D
Question
Dougal Co.'s projected sales in units for August and October are as follows August October 8164 12090 The company's budgeted purchases in dollars for the month of September is $290677. Dougal's cost and selling price per unit of inventory is $20 and S33, respectively. Assuming the number of units in each month's ending inventory is equal to 52% ofthe next months units of sales, what is Dougal's budgeted sales in units for September? Select one: a 6767 units b 12492 units X c. 14534 units d 17181 units ??Windows The correct answer is 17181 unitsExplanation / Answer
Let sales be x.
Hence
x=0.52x+14533.85-6286.8
x(1-0.52)=8247.05
x=8247.05/0.48
=17181 units(Approx).
Beginning inventory(0.52*x) 0.52x Add:purchases(290677/20) 14533.85 Less:ending inventory(0.52*12090) (6286.8) Sales xRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.