The Davidson Company uses a weighted average process costing system. The followi
ID: 2433015 • Letter: T
Question
The Davidson Company uses a weighted average process costing system. The following information was reported for the Assembly Process for January. Materials are added at the beginning of the process and are 100%.
1. What is the cost assigned to the units completed and transferred to finishing?
a.$976,000
b.$777,500
c.$843,750
d.$708,750
e.None of these choices are correct.
2. What are the equivalent units for conversion?
a.125,000
b.100,000
c.165,000
d.133,000
e.None of these choices are correct.
Units: units % complete for conversions work in process, 1/1 60,000 15% started 105,000 work in process, 1/31 40,000 20% Costs: Materials Conversion beginning work in process $ 16,500 $ 33,250 current costs $643,500 $332,500Explanation / Answer
Unit transferred out = 60000+105000-40000 = 125000
Equivalent unit of material = 125000+40000 = 165000
Equivalent unit of conversion = 125000+(40000*20%) = 133000
Equivalent unit of material = (16500+643500)/165000 = 4
Equivalent unit of conversion = (33250+332500)/133000 = 2.75
1) Cost assigned to units completed and transferred = 6.75*125000 = 843750
So answer is c) $843750
2) Equivalent unit of conversion
So answer is d) 133000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.