5:19 PM * 36% v2.cengagenow.com Cost of goods sold budget Pasadena Candle Inc. b
ID: 2433009 • Letter: 5
Question
5:19 PM * 36% v2.cengagenow.com Cost of goods sold budget Pasadena Candle Inc. budgeted Assume that six minutes are required to mold each candle. If molding labor costs $18 per hour, determine the direct labor cost budget for the year. Wax is required to produce a candle. Assume 487,125 pounds of material will be purchased during the year. If candle wax costs $1.24 per pound, determine the direct materials purchases for the year production of 785,000 candles for the year. Each candle requires molding Prepare a cost of goods sold budget for Pasadena Candle Inc. using the information above. Assume the estimated inventories on January 1 for finished goods and work in process were $200,000 and $41,250, respectively and direct materials December 31 for finished goods and work in process were $120,000 and $28,500, respectively and direct materials wax inventory of 12,500 in which you must enter subtracted or negative numbers use a minus si wax inventory of 16,000 pounds. Also assume the desired inventories on pounds. Factory overhead was budgeted at $300,000. For those boxes gn Pasadena Candle Inc. Cost of Goods Sold Budget For the Year Ending December 3 Direct materials Check My Work 2more Chack My Work uses remaning 2 more Check My Work uses remaning Previous Next Email Instructor Save and Exit Submit t for GradingExplanation / Answer
Pasadena candle Inc
COST OF GOODS SOLD BUDGET
For the year ended december 31
Direct material cost(working note 1) = 608375
Direct Labour cost (working note 2) = 1413000
Factory overhead ( Given) = 300000
Total 2321375
+Opening stock of finished goods = 200000
+Opening stock of WIP = 41250
Total 2562625
-Closing stock of finished goods = ( 120000)
-Closing stock of WIP = ( 28250)
Cost Of Goods Sold 2414375
WORKING NOTES
1) Direct material cost= Raw material consumed *Cost per unit
=(Opening stock of raw material+purchases+closing stock of raw material)*1.24
=(16000+487125-12500)*1.24
=490625*1.24
=608375
2)Direct Labour cost
Total budgeted production=785000 candles
Time required to produce one candle=6 min
Time required to produce 785000 candles=785000*6
=4710000 min.
= 4710000/60=78500 hours
Labour cost per hour =18
since, total labour cost =78500*18
=1413000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.