Briel Exercise 23-1 Lopez Company uses both standards and budgets. For the year,
ID: 2432601 • Letter: B
Question
Briel Exercise 23-1 Lopez Company uses both standards and budgets. For the year, estimated production of Product X is 566,000 unts. Total estimated cost for materials and labr ae $1,528,200 and $1,981,000 Compute the estimates for (a) a standard cost and (b) a budgeted cost.(Round standard costs to 2 decimal places, e.g. 1.25 Materials Labor (a) Standard cost (b) Budgeted cost INTERACTIVE TUTORIAL By sccessing this Question Assistance, you will learn while you eam points based on the Point Potential Policy set by your instructor uestion Attempts: Unlimited SAVE FOR LAExplanation / Answer
[$1528200 / 566000 units]
= $2.7
[$1981000 / 566000 units]
= $3.5
Note:- Standard cost is estimated cost to be incurred for producing a unit
Materials Labor a standard cost[$1528200 / 566000 units]
= $2.7
[$1981000 / 566000 units]
= $3.5
b Budgeted cost $1528200 $1981000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.