Summit Corp is considering the purchase of a new piece of equipment. The equipme
ID: 2430933 • Letter: S
Question
Summit Corp is considering the purchase of a new piece of equipment. The equipment will initially cost $400,000, have a 5 year useful life, and an annual increase in NI of $100,000. If the residual value of the equipment is estimated to be $100,000, what is the payback period?
Summit Corp is considering the purchase of a new piece of equipment. The equipment will initially cost $400,000, have a 5 year useful life, and an annual increase in NI of $100,000. If the residual value of the equipment is estimated to be $100,000, what is the payback period?
a. 7 years b. 5 years c. 4 years d. 3 yearsExplanation / Answer
Depreciation expense = (400000-100000/5) = 60000 per year
Annual cash flow = 100000+60000 = 160000
Payback period = 400000/160000 = 2.5 years
so answer is d) 3 Years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.