Summit Corp is considering the purchase of a new piece of equipment. The cost sa
ID: 2369349 • Letter: S
Question
Summit Corp is considering the purchase of a new piece of equipment. The cost savings from the equipment would result in an annual increase in net income after tax of $175,000. The equipment will have an initial cost of $451,000 and have a 15 year life. If the salvage value of the equipment is estimated to be $76,000, what is the payback period?
Summit Corp is considering the purchase of a new piece of equipment. The cost savings from the equipment would result in an annual increase in net income after tax of $175,000. The equipment will have an initial cost of $451,000 and have a 15 year life. If the salvage value of the equipment is estimated to be $76,000, what is the payback period?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Net Annual Cash Flow = Net Income + Depreciation
= 175000 + (451000 - 76000)/15 = 200000
Payback Period = Initial Investment/Net Annual Cash Flow = 451000/200000 = 2.255 or 2.26 years.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.