Waterways is thinking of mass-producing one of its special-order sprinklers. To
ID: 2426550 • Letter: W
Question
Waterways is thinking of mass-producing one of its special-order sprinklers. To do so would increase variable costs for all sprinklers by an average of $0.70 per unit. The company also estimates that this change could increase the overall number of sprinklers sold by 10%, and the average sales price would increase $0.20 per unit. Waterways currently sells 491,740 sprinkler units at an average selling price of $26.50. The manufacturing costs are $6,863,512 variable and $2,050,140 fixed. Selling and administrative costs are $2,651,657 variable and $794,950 fixed. If Waterways begins mass-producing its special-order sprinklers, how would this affect the company?Explanation / Answer
Contribution Margin Ratio = Contribution per unit / Selling price per unit
Working notes.
Current Situation:
Variable cost per unit
= total variable cost / number of units sold
= ($6863512 + $2651657) / 491740 = $19.35 per unit
Contribution per unit = Selling price per unit - variable cost per unit = $ 26.50 - $19.35 = $7.15
Contribution Margin ratio = $7.15 / $26.50 = 27%
Net Income
= Total Contribution - Total fixed cost
= 491740 units x $7.15/unit - ($2050140 + $794950)
= $670851
Present Situation
Revised Variable cost = $19.35 + $0.70 = $20.05
Revised selling price per unit = $26.50 + $0.20 = $26.70
Revised contribution per unit = $26.70 - $20.05 = $6.65
Revised contribution margin ratio = $6.65 / $26.70 = 25%
Revised Net Income
= 491740 x 110% x $6.65 - ($2050140 + $794950)
= $751988.10
Current New Effect Contribution margin ratio 27% 25% Decreases by 2% Net Income $670851 $751988 Increases by $81137.10Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.