Waterways is thinking of mass-producing one of its special-order sprinklers. To
ID: 2415991 • Letter: W
Question
Waterways is thinking of mass-producing one of its special-order sprinklers. To do so would increase variable costs for all sprinklers by an average of $0.70 per unit. The company also estimates that this change could increase the overall number of sprinklers sold by 10%, and the average sales price would increase $0.20 per unit. Waterways currently sells 491,740 sprinkler units at an average selling price of $26.50. The manufacturing costs are $6,863,512 variable and $2,050,140 fixed. Selling and administrative costs are $2,651,657 variable and $794,950 fixed.
If management wanted to increase its income from this product by 10%, how many additional units would have to be sold to reach this income level?
Explanation / Answer
Increase in sales level
sales (540914 unit * $26.7) 14442404
less: Total variable cost [540914 * ($19.35+$0.70)] 10845326
less: Total fixed cost ($2,050,140 + $794,950) 2845090
Net operating income $751988
additional units would have to be sold:
Increase in income
= New sales level's profit - current sales level's profit
= $751988 - $670851
=81137
increase in units = 491740 / 670851 * 81137
= 59474 units
Note:- new sales unit = 491740 + 10% * 491740
=540914 unit
sales price per unit = $26.50 + $0.20
= $26.7
Variable cost
Total Variable (manufacturing cost+ Selling administrative) cost per unit = (6863512 + 2651657) /491740 units
=$9515169 / 491740
=$19.35 per unit
Current sales level
Sales(491740 units * $26.5) 13031110
less: variable cost(6,863,512 +$2,651,657) 9515169
less: Fixed cost (2050140 + 794950) 2845090
Net operating income $670851
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.