Dubois Inc. wishes to accumulate $1,353,000 by December 31, 2024, to retire bond
ID: 2425062 • Letter: D
Question
Dubois Inc. wishes to accumulate $1,353,000 by December 31, 2024, to retire bonds outstanding. The company deposits $223,600 on December 31, 2014, which will earn interest at 10% compounded quarterly, to help in the retirement of this debt. In addition, the company wants to know how much should be deposited at the end of each quarter for 10 years to ensure that $1,353,000 is available at the end of 2024. (The quarterly deposits will also earn at a rate of 10%, compounded quarterly.) (Round factor values to 5 decimal places, e.g. 1.25124 and final answer to 0 decimal places, e.g. 458,581.)
Explanation / Answer
Deposit made on Dec 31, 2014 = $ 223,600
Interest rate =r = .10/4 = .025
Periods = n = 40
FV = PV (1+r)^n = 223600*(1+.025)^40 = $ 600380
Balance funds required in corpus = $ 1,353,000-$ 6,00380 = $ 752620
Deposit to be made at end of each quarter = PMT ( 0.025,39,752620,1) = $ 11,334
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.