Ending inventory consisted of 30 units. Boone sold 320 units at $40 each. All pu
ID: 2424976 • Letter: E
Question
Ending inventory consisted of 30 units. Boone sold 320 units at $40 each. All purchases and sales were made with cash.
Compute the gross margin for Boone Company using the following cost flow assumptions. (Do not round intermediate calculations Omit the "$" sign in your response.)
What is the dollar amount of difference in net income between using FIFO versus LIFO? (Ignore income tax considerations.) (Omit the "$" sign in your response.)
Determine the net cash flow from operating activities, using each of the three cost flow assumptions. Ignore the effect of income taxes. (Omit the "$" sign in your response.)
If the company were subject to income tax, the amount of net cash flow from the operating activities would be same or different under three methods.
(Click to select)DifferentSame
Explanation / Answer
1)FIFO
2)LIFO
3)weighted average method
Difference :FIFO =$9320
:LIFO =$9440
=$120
70×26=1820
250×30=7500
280×30=8400
40×26=1040
876
Receipts issue balance 1820 1820 8400 1022070×26=1820
250×30=7500
- 900=30×30
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.