Robert Smith Company purchased a new machine for its assembly process on June 1,
ID: 2424367 • Letter: R
Question
Robert Smith Company purchased a new machine for its assembly process on June 1, 2015. The cost of this machine was $122,000. The company estimated that the machine would have a salvage value of $12,000 at the end of its service life. Its life is estimated at 5 years.
Required: Compute the depreciation expense under the following methods:
Straight-line method
Sum-of-the-years-digits
Double declining balance
Six Star Corporation purchased a piece of equipment at the beginning of 2012. The equipment cost $120,000. Its estimated service life is 7 years and has an expected salvage value of $6,000. The sum-of-the-years-digits method is used. The depreciation schedule has a $20,357 annual depreciation expense for a certain year.
Required: Determine what year the depreciation expense of $20,357 is on the depreciation schedule. Round all answers to the nearest whole dollar.
Explanation / Answer
1) straight line method
depreciation per year = 122000 - 12000 / 5 year
=22000
year Depreciation
2015 22000 * 7/12 months =$12833
2016 to 2019 year 22000 per year
sum of the digit
Year depreciaiton factor depreciation
2015 5/15 110000 *5/15 = 36667
2016 4/15 110000*4/15 =29333
2017 3/15 110000*3/15 =22000
2018 2/15 110000 * 2/15 =14667
2019 1/15 110000* 1/15 =7333
Note:- sum of digit = 5 + 4 + 3+ 2 + 1
= 15
depreciation base = 122000- 12000
= 110000
Double declining balance
year Book value Depreciation
2015 122000 122000 *40% * 7/12 = 28467
2016 93533 93533 *40% = 37413
2017 56120 56120 *40% = 22448
2018 33672 33672 *40% = 13469
2019 20203 20203 * 40% = 8081
Note:- Depreciation rate = 2 * straigth line rate
= 2 * 1/ 5 per year
= 40%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.